مهندسی مکانیک ماشینهای سنگین دیزلی-ماشینهای راه سازی وماشینهای تجاری-ماشین های کشاورزی-ماشینهای جنگ
حدس بزنید این کامیون واسه ه شرکتی هست؟

نظرتون درباره این کشنده چیست؟

+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

815F Series 2 Soil Compactor

The new 815F Series 2 Soil Compactor offers greater power,

productivity and compaction. Combine this with the finest

customer support system in the world - the Caterpillar® dealer

network of service and parts - and you get the lowest operating

cost with the best up-time in the industry

+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

بنا به درخواستهایی که از طریق ایمیل و... برای افزایش مطالب بخش معرفی ماشین آلات ساختمانی  و راهسازی شده بود این مطلب را در مورد یکی از معروفترین و پر کاربرد ترین ماشین آلات یعنی بلدوزرها نوشتم امیدوارم مورد استفاده کاربران گرامی قرار گیرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

اصول عملکرد "ماشین های راه سازی"قابل استفاده: دانشجویان، هنرجویان فنی و حرفه ای، کاردانش، تعمیرکاران و سایر علاقمندان
قیمت پشت جلد:  28000 ریال
 
موجودی: در حال حاضر این کتاب در سایت قابل تهیه نمی باشد.
 
مشخصات کتاب
  • تعداد صفحه: 248
  • نشر: علوم معروف (05 اردیبهشت، 1385)
  • شابک: 964-5778-17-4
  • قطع کتاب: وزیری
  • وزن: 600 گرم
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

ابعاد کاميون

طول هشت متر و شصت سانتيمتر

عرض دو متر چهل و نه سانت ودو ميل

مرکز محور عقب تا انتهاي شاسي يک متر و سيزده سانتيمتر

ابعاد شاسي

عرض شاسي در جلو يک متر و هشت سانتيمتر

ضخامت شاسي هفت ميل

عرض شاسي در عقب هشتاد پنج سانتيمتر

اوزان

وزن مجموع چهل دو دو تن

وزن شاسي کاميون ده تن چهارصد و هفتا د و سه کيلو

ظزفيت حمل بار با اتاق سي يک تن و پانصد بيست و پتج کيلو
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

موتوربنزینی:موتور های بنزینی اغلب در ماشین های کوچک کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد ه همچون چمن زن و علف تراش ها و...

طرز کارموتورهای بنزینی شبیه موتور های دیزل است با این تفاوت در موتور های بنزینی عامل انفجار جرقه زدن شمع است ولی در موتور دیزل عامل انفجار فشرده شدن زیاد سوخت در نتیجه آن تجمع مولکول و سوخت بدون نیاز به شمع منفجر می شود.در انیمیشن زیر طرز کار موتور بنزینی نمایش داده شده

http://iranmechanization.blogfa.com:منبع


+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

کانسپ جدید میستوبیشی دیزل بنام FuSU

یک شرکت ژاپنی تولید کننده خودروهای سنگین از ساخت نسل جدیدی از کامیون کمپرسی مفهومی دوگانه سوزی خبر داده است که آلایندگی زیست محیطی فوق العاده کم و عملکرد توام با سر و صدای بسیار پایینی نیز دارد.


Mitsubishi Fuso Canter Eco-D Concept Dump Truck From Tokyo Motor Show ’07

The concept car that brought to you by famous manufacturer are usually reserved for sport cars, but Mitsubishi is showing you a different next generation of a car that you prefer not to see … dump truck concept. Mitsubishi fuso canter dump truck concept car is far away from our perception, it’s sleek, futuristic, and comes in glossy silver color. I like seeing this dump truck concept car on the road someday…

mitsubishi fuso canter, dump truck concept


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

سرنوشت فراز

برای اولین بار در تاریخ صنعت خودروسازی کشور ، یک رئیس جمهور شخصاً وارد ماجرای شماره گذاری یک خودرو شد. این اتفاق بعد از آن رخ داد که کِشنده "فراز" پشت درهای "راهنمایی و رانندگی" متوقف شد و مسوولان پلیس اعلام کردند که زیر بار شماره گذاری آن نخواهند رفت.

پلیس می گوید که "فراز" همان " هوو"ی سابق است ؛ خودرویی که هرچند تنها یک درصد کامیون ها و تریلرهای کشور را به خود اختصاص داده ، اما 10 درصد تلفات جاده ای را دارد!
ایران خودرو دیزل که خط تولید فراز را راه اندازی کرده ولی فعلاً تولید آن را متوقف ساخته است در مقابل چنین می گوید: هووهای موجود در جاده ها مدلZZ4257S3241V است و فراز مدل ZZ4257N3247C شرکت چینی CNHTC است و لذا نباید این دو را یکی دانست.

مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل می افزاید:همان مدل هوو هم که سال 1384 وارد ایران شده، یک محصول غیراستاندارد نبوده است، اما آنچه مسأله ساز شد لب مرز بودن برخی استانداردهای آن است که متناسب با ورود به کشورهایی مثل ایران، عراق و اردن و دیگر جاهایی که در رانندگی خودروهای سنگین فرهنگ خاص خود را دارند نیست، به ویژه آن که به هر کِشنده وارداتی هوو یک تریلر داخلی وصل می شود که 80 درصد آن ها غیراستاندارد و تک بوستر هستند و هوو نمی تواند متحمل استاندارد نبودن آن بشود.
به گفته وی ، تفاوت هوو با بنز، ولوو، رنو و ایوکو که 50 سال است با این بازارها آشنا هستند و با آن کار می کنند، در همین جا است؛ آن ها برای محصولات این بازارها یک طراحی جامع انجام می دهند؛ یعنی به جای اکسل 8 تن، اکسل 9 تن در نظر می گیرند و با فرض این که تریلری که بعدها به این کشنده وصل می شود تانک باد ندارد، تانک باد را روی خود کشنده نصب می کنند.

هاشم یکه زارع می افزاید: یک راننده اروپایی هرگز اضافه بر 20 تن مقرر روی تریلرش بار نمی زند اما در ایران اگر پیش بیاید تا 26 تن هم بار می زنند و این مسأله ای است که سازندگان بنز و ولوو در نظر می گیرند اما چین که تجربه بازار ایران را نداشته پیش بینی نکرده و مدیران ایرانی هم که در آن زمان اقدام به واردات هوو کرده اند، به این مسائل که ما 7هزار نفرساعت کار کارشناسی روی آن انجام داده ایم، دقت نکردند. وگرنه همین هوو که به 82 کشور دیگر هم صادر شده است در جاهای دیگر مشکل ساز نبوده است.


مدیران ایران خودرو دیزل و موسسه استاندارد تاکید دارند که در فراز ، مشکلات هوو موجود نیست و مشخصاً سیستم ترمز هوو که مشکل آفرین بوده ، در فراز اصلاح شده است و لذا با رفع عیب صورت گرفته جایی برای نگرانی وجود ندارد.
با این حال پلیس همچنان بر موضع خود استوار است ؛ سردار مومنی در این باره چنین می گوید: هوو داراي عيب‌هاي اساسي در ترمز، فرمان‌پذيري، پايداري و سيستم تعليق است و ظرفيت پمپ باد آن پايين بوده و با 8 یا ده تا پدال زدن افت فشار پیدا می‌کند، اما مهم‌ترین ایراد آن، ایراد ساختاری است؛ ‌اين تريلر تحمل فشارهاي جانبي را ندارد و حتي اگر رفع عيب شود نيز مشكل به طور كامل مرتفع نمي‌شود و در سراشيبي‌ها با مشكلات جدي مواجه است.
پلیس درباره نظر موسسه استاندارد درباره تایید استاندارد بودن "فراز" می گوید: همان سال 84 هم این موسسه ، "هوو" را استاندارد تشخیص داد ولی بعداً همه دیدند که چه کشتاری در جاده ها به راه افتاد.

با مقاومت پلیس ، عملاً پرونده "فراز" معلق ماند . هر چند قانون می گوید که بعد از تایید استاندارد یک خودرو ، پلیس باید آن را شماره گذاری کند ولی راهنمایی و رانندگی تجربه هوو را مطرح می کند و می گوید نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و تازه بعد از حوادث محتمل آینده ، گزارش بدهیم و شماره گذاری را متوقف کنیم.

هاشم یکه زارع ، مدیر عامل ایران خودرو دیزل اما تاکید دارد که فراز نه تنها مشکلات هوو را ندارد ، بلکه حتی مجوز صادرات به اروپا را نیز دارد و این ، خود دلیلی بر استاندار بودن فراز اسنت .
وی می افزاید: در حال حاضر کارخانه های زیرمجموعه ما مانند ایدم، چرخشگر، محورخودرو و قطعات خاور که تولیدکننده قطعات قوای محرکه هستند و قرار است "فراز" را به خودکفایی برسانند، با کارخانه هایی مانند بنز و ZF آلمان کار می کنند و از سطح تکنولوژی و استاندارد بسیار بالا و نزدیک به استانداردهای اروپا برخوردارند.

در چنین شرایطی که وزارت صنعت و معدن و تجارت (شامل موسسه استاندارد و ایران خودرودیزل) در یک سو و پلیس در سمت مقابل روبروی هم صف آرایی کرده اند و هیچ کدام نیز حاضر به پذیرش موضع طرف مقابل نیست ، رئیس جمهور شخصاً برای گشودن گره وارد عمل شده و دستور داده است کمیته ای ویژه مسوول تصمیم گیری در این خصوص شود. طبق دستورمحمود احمدی نژاد ، این کمیته مرکب از موسسه استاندارد ، دانشکده خودروی دانشگاه علم و صنعت و پلبیس خواهد بود و تصمیم آن ملاک تعیین تکلیف فراز خواهد بود.

در این میان ، هر چند کمیته مذکور هنوز تشکیل نشده است اما اعضای آن جداگانه نظرات شان را اعلام کرده اند ؛ محمدرضا شجاعي‌فرد - رييس دانشكده مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت، علام كرده است كه در اختلاف بين پليس و موسسه استاندارد در خصوص كشنده فراز، حق با موسسه استاندارد است و برخلاف نظر پليس، اين دانشكده كشنده فراز را استاندارد مي‌داند.

نظام‌الدين برزگري ،رئيس موسسه استاندارد، نیز تاكيد كرده است :" طبق بررسي‌هاي موسسه استاندارد به عنوان تنها مرجع رسمي بررسي استانداردهاي خودرويي، كشنده فراز تمام استانداردهاي لازم را پاس كرده و پليس بايد شماره‌گذاري آن را آغاز كند".

و در مقابل سردار احمدی مقدم ،فرمانده پلیس کل کشور در آخرین موضع گیری خود رسماً اعلام کرد: اگر چه موسسه استاندارد و خودروسازان معتقدند که سیستم هوو ارتقا یافته است اما به نظر پلیس این خودرو کشنده نبوده و نمی توان از آن به عنوان کامیون استفاده کرد البته در خصوص خودرو فراز نیز باید بگوییم از نظر پلیس این خودرو استاندارد نیست و در صورتیکه مراجع قانونی به پلیس ابلاغ کنند این خودرو را شماره گذاری کنند ما چاره ای جز شماره گذاری نداریم اما مردم باید بدانند که خودرو فراز از نظر پلیس ایمنی های لازم را ندارد.

برای این که مشخص شود سرانجام "فراز" به کجا می رسد ، باید منتظر تحولات بعدی بود ولی خدا کند آنچه نهایی می شود ، به نفع مردم باشد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

کامیون ولوو   FM9

دراین پست به بررسی ویژگیهای کامیون باری ولوو سری FM میپردازم.آشنایی من با این کامیون چندسال قبل اتفاق افتاد و توانستم از نزدیک با نکات ریزودرشت آن آشنا شوم.ولوو سری FM در کاربری های مختلف جاده ای،معدنی و....مورد استفاده قرار میگیرد.میتوان آن را به صورت کشنده یا کامیون سفارش داد.یکی از تفاوتهای اساسی این کامیون با سری FH ارتفاع کوتاهتر اتاق آن است که برای مسیرهای بین المللی مورد استفاده قرار نمیگیرد و برای مسیرهای کوتاه داخلی طراحی شده است 

FM دارای ظاهر زیبایی نیست اما پس از مدتی علاقه زیادی به آن پیدا میکنید من شخصا اسمش را زنبور عسل گذاشته بودم چون شباهت زیادی داشت. اولین نکته ای که جلب توجه میکند کیفیت بالای قطعات است. اتاقFM  تقریبا همانی است که درFH  می بینیم البته با تونل موتوری مرتفع تر،سقفی کوتاهتر و یک تختخواب.البته اتاق این کامیون هم دارای 4آپشن است که بزرگترین آن یعنی globetrotter دو تختخواب دارد. تونل موتور با اینکه مرتفع است اما با سطوحی یکدست راحتی زیادی به سرنشینان القا میکند.در کشنده هوو دقیقا همین طرح کپی شده است اما ابتدای آن را با یک شیب ناشیانه ساخته اند و این مکان را غیر قابل استفاده کرده است.ناگفته نماند که طرح هوو به نظر کپی کابین FM است.صندلی راننده با همان امکانات FH قابل سفارش است و در عملکرد تفاوتی ندارد.داشبورد، اهرم ها و... به همان ترتیب ولوو FH است فقط دورشمار توربو در آمپرها نیست و همین طور دسته ترمز تریلر.


این کامیون به نظر من تندروترین کامیون داخل ایران است و عملکرد موتور و گیربکس آن در حد فوق العاده ای قرار دارد خصوصا اینکه گیربکس آن طرح H روی هم(سوپر) واقعی است و لذت بیشتری در تعویض دنده ها خواهید برد.صدای موتور در حالتهای عادی گوشنواز نیست و اصلا شنیده نمیشود و این ایرادی است به تمامی کامیونهای جدید ولوو.اما در سربالای ها اوضاع بهتر است.بهرحال شخصا علاقه زیادی به شنیدن صدای موتور و گیربکس دارم.البته با این کامیون شما فرقی بین سربالایی و حالتهای مختلف جاده حس نخواهید کرد چون کشش فوق العاده ای دارد فقط در شیب های تند نیاز به دنده های سنگین دارد.بهتر است همیشه بار داشته باشید درغپراینصورت تکان های کابین کمی آزار دهنده است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

1924
(( این خودرو سنگین در ایران توسط ایرانخودرو دیزل مونتاژ می شود ))

« این خودرو دارای دو مدل L و Lk می باشد »
موتور
مدل: MB-OM 355
قدرت موتور: 240 hp at 2200 rpm
حداکثرگشتاور موتور: 824 Nm at 1500 rpm
تعداد و آرايش سيلندرها: 6عـدد، خطي
Tحجم سيلندرها: 11580 cc
نسبت تراکم: 16.1:1
تعداد و آرايش سوپاپها: 24 عدد، ايستاده

گيربکس
مدل: ZF S6-90
تعداد دنده: 6+1

تجهيزات و متعلقات داخل اتاق
کمربند ايمني
بخاري
آيينه هاي داخلي

سيستم ترمز
ترمز سرويس: پنوماتيک دو مداره
ترمز دستي: پنوماتيک با فشار فنر روي چرخهاي عقب
ترمز موتور: پنوماتيک

مخزن سوخت
  • فلزي
  • ظرفيت: 200 lit
سيستم تعليق
تعليق محور جلو: فنرتخت + کمک فنر
تعليق محور عقب: فنر تخت + ضربه گير فنرادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

Welcome to The Tractor Company


Hard work and repeat customers are the foundation of our business. We pledged early not to "oversell" our equipment. The used heavy equipment for sale in our inventory is described in real terms and in honest terms. Weaknesses are not masked in paint or putty.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 


دوروگشتاوری که از جعبه دنده اصلی یا جعبه کمک خارج شدهوارد قسمت دیگری از سیستم انتقال قدرت به نام دیفرانسیل می گردد. دوروگشتاوری که از جعبه دنده اصلی یا جعبه کمک خارج شدهوارد قسمت دیگری از سیستم انتقال قدرت به نام دیفرانسیل می گردد.این مرحله در اتومبیل آخرین مرحله انتقال قدرت به حساب می آید ولی در تراکتورکاهنده نهایی آخرین مرحله ی انتقال قدرت می باشد.در دیفرانسیل که مورد بحث ما می باشد،تبدیل هایی انجام می شود که دراین گفتار به شرح آن می پردازیم. موتوری را در نظر بگیرید حرکت دورانی این موتورباید به چرخها که مقصد نهایی آن است انتقال داده شود تا منجر به حرکت تراکتور گردد.حرکت موتور مذکور با عبوراز مسیر های مختلف به مرحله ای می رسد که باید به چرخهای چپ وراست تقسیم شود یعنی درواقع بایدحرکت به اندازه90درجه تغییر مسیر دهد تا به چرخها منتقل شود.حال اگر بوسیله یک پینیون حرکت دورانی را به یک کرانویل انتقال داده شودوکرانویل به نوبه خود دو چرخ دنده جانبی را در طرفین خود به حرکت در آورد می توان مسیر حرکت را به اندازه90درجه تغییر داد، این سیستم که تقسیم حرکت را انجام می دهد می توان یک دیفرانسیل نامید.اگر حرکت تراکتور منوط به حرکت مستقیم باشد ، می توان گفت این دیفرانسیل کامل است اما تراکتور وسیله ای است که دائماً در حال تغییر جهت است در این تغییرجهت ها باید دیفرانسیل هماهنگی لازم را بین چرخهای تراکتور به وجود آورد.برای تامین این هماهنگی باید به دیفرانسیلی که در بالا ذکر شد چهار عدد هرزگرد اضافه شود.هرزگردها در دور زدن تراکتورباعث می شوندکه ازطریق کاهش وافزایش تعداد دور چرخها نسبت به یکدیگر هماهنگی لازم برای دور زدن بین چرخها به وجود آورند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   | 

موتور دیزل: (موتور اغلب تراکتورها از نوع دیزلی است.)

موتورهای دیزل نسبت به موتورهای بنزینی قدرت بیشتری دارند و نیروی مورد نیاز برای کار با تراکتور را تامین می کنند.

به طور ساده در موتور های دیزل ابتدا با استارت زدن و پایین آمدن پیستون در حالی که سو پاپ هوا   باز است هوای صافی شده از مجرای ورود (در انیمیشن Air intake) وارد محفظه ی پیستون می گردد در مرحله ی بعد سوپاپ هوا بسته میشود و هوا در محفظه ی پیستون حبس می گردد و  پیستون دوباره به بالا می آید توسط نیروی چرخ لنگر( چرخ لنگر صفحه ای نسبتا سنگین که به  میل لنگ وصل است و سرعت دوران آن برابر سرعت دوران میل لنگ است و با زیاد شدن تعداد سیلندر اندازه ی آ ن کوچکتر می شود.) دراین زمان حجم هوا 16تا 22 برابر کوچکتر شده و در این حالت سوخت تحت فشار(گازوئیل) توسط پمپ انژکتور

به انژکتور سوخت پاش رسیده و به دلیل عبور از مجاری بسیار تنگ سوخت پاش به صورت پودر وارد محفظه ی پیستون مشود و با هوای داغ منفجر میشود و موجب پایین رفتن پیستون وطی آن میل لنگ چرخیده و توان دورانی ایجاد می گردد وپس از آن دوباره پیستون بالا می آید در حالی که سوپاپ دود باز است دود حاصله   از اگزوز(در شکل (exhaust  خارج میشود واین مراحل با سرعت تکرار میشود.

 

{در نمودار دایره ای انیمیشن زیر چهار مرحله کار موتور 1-مکش قطاع آبی کمرنگ  2-تراکم قطاع آبی پررنگ         3- احتراق و انبساط  قطاع قرمز 4- تخلیه ی دود قطاع خاکستری  نشان داده شده است.)

lمنبع:http://iranmechanization.blogfa.com/8705.aspx

+ نوشته شده در  ساعت   توسط  رضا گلی   |